Zawiadomienie ZAW-RD o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek w polu 10 zawiera: Podpis osoby/osób uprawnionych lub upoważnionych do reprezentowania podatnika. Oczywistym jest zatem, że zgodnie ze swoją reprezentacją ZAW-RD mogą podpisać osoby zarządzające spółką. Mniej oczywistym natomiast jest to, czy zawiadomienie ZAW-RD mogą podpisać pełnomocnicy spółki, a jeżeli tak to którzy spośród nich.
Aby poznać zdanie Krajowej Informacji Skarbowej zadaliśmy pytanie:
Czy zwrot „upoważnionych do reprezentowania” podatnika (czyli spółki) oznacza, że zawiadomienie ZAW-RD może podpisać umocowany do tej czynności pełnomocnik szczególny na podstawie PPS-1, a także w każdym przypadku pełnomocnik ogólny na podstawie PPO-1?
Krajowa Informacja Skarbowa udzieliła odpowiedzi:
Opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek (CIT estoński) może podlegać podatnik, który spełnia warunki określone w art. 28j ustawy o CIT, z wyjątkiem podmiotów określonych w art. 28k ustawy.
Wybór opodatkowania ryczałtem (ZAW-RD)
Aby móc wybrać alternatywną formę opodatkowania podatnik jest zobowiązany do poinformowania właściwego naczelnika urzędu skarbowego, w formie zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek – ZAW-RD. Zawiadomienie składa się w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym podatnik ma być opodatkowany ryczałtem.
Zawiadomienie ZAW-RD nie jest deklaracją w rozumieniu przepisów ustawy Ordynacja podatkowa, dlatego nie jest możliwe zastosowanie do niego pełnomocnictwa UPL-1. Właściwą formą jest pełnomocnictwo ogólne lub szczególne, dla których przewidziano druki odpowiednio PPS-1 oraz PPO-1.
Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK
Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK
W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:
- tel.: +48 534 312 775,
- e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
- skorzystanie z formularza kontaktowego.
Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.