REX – System Zarejestrowanych Eksporterów

Like Don't move Unlike
 
3

System Zarejestrowanych Eksporterów (REX) to system stosowany w Unii Europejskiej do potwierdzania pochodzenia towarów w ramach umów o wolnym handlu i jednostronnych preferencji taryfowych. Umożliwia on zarejestrowanym eksporterom samodzielne wystawianie deklaracji pochodzenia na fakturach lub innych dokumentach handlowych zamiast uzyskiwania świadectwa pochodzenia z urzędów celnych. System ten upraszcza procedury celne i pozwala firmom na samodzielne poświadczanie pochodzenia swoich produktów.

System REX funkcjonuje głównie w ramach:

a. Ogólnego Systemu Preferencji Taryfowych (GSP) – dla towarów importowanych do UE z krajów rozwijających się,

b. Umów handlowych Unii Europejskiej z partnerami zagranicznymi – np. umowy o wolnym handlu z Kanadą (CETA), Japonią (EPA) czy Wielką Brytanią (TCA).

Z systemu REX mogą korzystać:

a. eksporterzy z Unii Europejskiej eksportujący do krajów objętych umowami handlowymi;

b. eksporterzy z krajów korzystających z systemu GSP (Generalized System of Preferences), np. krajów rozwijających się;

c. podmioty zajmujące się reeksportem, które chcą wystawiać deklaracje pochodzenia.

Rejestracja w systemie REX przebiega w kilku krokach:

a. Zgłoszenie – eksporter składa wniosek o rejestrację w systemie REX do właściwego organu celnego swojego kraju – w Polsce jest to Krajowa Administracja Skarbowa.

b. Formularz rejestracyjny – należy wypełnić i złożyć formularz zgłoszeniowy na dedykowanej platformie administracji celnej.

c. Weryfikacja – organ celny przeprowadza weryfikację danych eksporterów i sprawdza spełnienie warunków.

d. Nadanie numeru REX – po pozytywnej weryfikacji firma otrzymuje unikalny numer REX.

e. Publikacja w bazie REX – numer REX jest rejestrowany w bazie unijnej i można go wykorzystywać w deklaracjach pochodzenia.

Ważność rejestracji – po uzyskaniu numeru REX nie ma konieczności odnawiania rejestracji, ale eksporter musi informować organy celne o ewentualnych zmianach w danych.

Deklaracja pochodzenia na dokumentach handlowych może być stosowana, gdy wartość partii towarów przekracza określony próg. Dla firm niezarejestrowanych w systemie REX, limit ten wynosi 6000 EUR. Zarejestrowani eksporterzy mogą wystawiać deklaracje pochodzenia niezależnie od wartości partii.

Korzyści systemu REX

a. skrócenie czasu procedur celnych;

b. mniej formalności związanych z poświadczaniem pochodzenia towarów;

c. możliwość samodzielnego wystawiania deklaracji pochodzenia przez eksporterów;

d. większa przejrzystość i łatwiejsza weryfikacja pochodzenia towarów przez organy celne.

Rejestracja w systemie REX może znacząco uprościć formalności celne i ułatwić handel międzynarodowy. To rozwiązanie pozwala oszczędzać czas, redukować biurokrację i zwiększać kontrolę nad dokumentacją. Rejestracja w systemie REX jest szczególnie korzystna dla firm eksportujących do krajów, z którymi Unia Europejska ma podpisane umowy o preferencyjnym handlu. To rozwiązanie może prowadzić do obniżenia stawek celnych lub całkowitego zwolnienia z ceł, co zwiększa konkurencyjność produktów na rynkach zagranicznych.

Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK

Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK


W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:

  • tel.: +48 534 312 775,
  • e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
  • skorzystanie z formularza kontaktowego.

Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.

Autor

Magdalena Skonieczny

Agent celny (numer wpisu 19276), absolwentka studiów magisterskich na wydziale finansów i ubezpieczeń Akademii Ekonomicznej w Katowicach w zakresie finansów i rachunkowości, studiów podyplomowych na wydziale prawa i administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w przedmiocie prawo gospodarcze i handlowe oraz Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu w przedmiocie agent celny. Wieloletni pracownik Izby Skarbowej, a następnie Izby Administracji Skarbowej w Katowicach w komórce odpowiedzialnej za wymiar i nadzór nad wymiarem podatku od towarów i usług. Autorka blogów www.oclijsie.pl oraz www.porozmawiajmyopodatkach.pl. Specjalizuje się w zakresie prowadzenia postępowań podatkowych (Ordynacja podatkowa, KPA) zarówno przed pierwszą, jak i drugą instancją.