Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o fundacji rodzinnej fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą w rozumieniu art. 3 ustawy Prawo przedsiębiorców między innymi w zakresie najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie, a działalność taka jest zwolniona od podatku CIT na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Pytaniem jest czy fundacja rodzinna wynajmując podmiotom niepowiązanym nieruchomości lub ruchomości, którymi będzie dysponowała na podstawie umów najmu i nieodpłatnego użyczenia będzie zwolniona od podatku na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Dokonajmy analizy poszukując odpowiedzi na postawione pytanie w kontekście tego, czy zwrot normatywny „w zakresie najmu” obejmuje tym zakresem także usługi podnajmu świadczone na rzecz podmiotów niepowiązanych.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o fundacji rodzinnej fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą w rozumieniu art. 3 ustawy Prawo przedsiębiorców między innymi w zakresie najmu lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwalnia się od podatku fundację rodzinną.
Zgodnie z art. 6 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób zwolnienie, o którym mowa powyżej, nie ma zastosowania do osiąganych przez fundację rodzinną przychodów z najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze, której przedmiotem jest przedsiębiorstwo, zorganizowana część przedsiębiorstwa lub składniki majątku służące prowadzeniu działalności przez beneficjenta, fundatora lub podmiot powiązany w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 z fundacją rodzinną, beneficjentem lub fundatorem, przy czym wielkość udziałów i praw, o których mowa w art. 11a ust. 2 pkt 1, wynosi co najmniej 5%
– ale na potrzeby dalszych rozważań załóżmy, że w omawianym przypadku taka sytuacja nie ma miejsca.
Przechodząc do prawa cywilnego, zgodnie z art. 659 § 1 Kodeksu cywilnego przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.
Z kolei, zgodnie z art. 668 § 1 Kodeksu cywilnego najemca może rzecz najętą oddać w całości lub części osobie trzeciej do bezpłatnego używania albo w podnajem, jeżeli umowa mu tego nie zabrania. W razie oddania rzeczy osobie trzeciej zarówno najemca, jak i osoba trzecia są odpowiedzialni względem wynajmującego za to, że rzecz najęta będzie używana zgodnie z obowiązkami wynikającymi z umowy najmu.
Co więcej, stosunek wynikający z zawartej przez najemcę umowy o bezpłatne używanie lub podnajem rozwiązuje się najpóźniej z chwilą zakończenia stosunku najmu (por. art. 668 § 1 Kodeksu cywilnego) – to zastrzeżenie wskazuje zdaniem Autora na funkcjonalny związek pomiędzy najmem a podnajmem. A wniosek płynie z tego taki, że jeżeli fundacja rodzinna może świadczyć ze zwolnieniem od podatku CIT usługę najmu, to adekwatnie może świadczyć usługę podnajmu, która także stanowi najem, tyle że dalszy.
W konsekwencji, zdaniem Autora fundacja rodzinna wynajmując podmiotom niepowiązanym nieruchomości lub ruchomości, którymi sama będzie dysponowała na podstawie umów najmu i nieodpłatnego użyczenia (czyli nie będąc ich właścicielem) będzie także zwolniona od podatku na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o fundacji rodzinnej nie zastrzega, aby przesłanką działalności preferowanej (to jest tej zwolnionej od podatku CIT) było prawo własności fundacji rodzinnej do wynajmowanej przez nią nieruchomości lub ruchomości.
Naturalnie kwestia jest ważka i do potwierdzenia w postępowaniach przed Dyrektorem Krajowej Informacji Skarbowej w ramach wydawania interpretacji indywidualnych.
Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK
Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK
W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:
- tel.: +48 534 312 775,
- e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
- skorzystanie z formularza kontaktowego.
Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.