1. Zagadnienie
Jeżeli fundacja rodzinna prowadząc działalność gospodarczą wykroczy poza zakres z art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej i będzie zobowiązana zapłacić podatek CIT w stawce 25% zgodnie z art. 24r ust. 1 ustawy o CIT to czy ten podatek będzie zryczałtowany (tak jak podatek CIT w stawce 15% z art. 24q ust. 1 ustawy o CIT), a podstawą opodatkowania będzie przychód, czy też podatek ten będzie rozliczany na zasadach ogólnych (tak jak podatek CIT w stawkach 9% i 19% z art. 19 ust. 1 ustawy o CIT), a podstawą opodatkowania będzie dochód, czyli przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania?
2. Odpowiedź
Zgodnie z art. 24r ustawy o CIT, w zakresie w jakim fundacja rodzinna prowadzi działalność gospodarczą wykraczającą poza zakres określony w art. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej stawka podatku, o którym mowa w art. 19 ustawy o CIT, wynosi 25% podstawy opodatkowania. Do fundacji rodzinnej, o której mowa powyżej, przepis art. 15 ust. 2 ustawy o CIT stosuje się odpowiednio. Do fundacji rodzinnej, o której mowa powyżej, nie stosuje się zwolnień i odliczeń określonych w art. 17-18f ustawy o CIT.
Zgodnie z art. 7 ustawy o CIT, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b ustawy i CIT, przedmiotem opodatkowania jest przychód. Jednakże art. 24r ustawy o CIT nie został wymieniony wśród powyższych wyjątków. Zatem podstawą opodatkowania podatkiem 25%, o którym mowa w art. 24r ustawy o CIT, będzie dochód, czyli różnica między przychodami a kosztami uzyskania przychodów.
W fundacji rodzinnej CIT w stawce 25% jest zatem obliczany od dochodu (który stanowi przychód minus koszty jego uzyskania), a nie od przychodu, jak w przypadku podatków o charakterze ryczałtowym.
Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK
Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK
W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:
- tel.: +48 534 312 775,
- e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
- skorzystanie z formularza kontaktowego.
Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.