Możliwość retrospektywnego uzyskania potwierdzenia dla numeru VAT-UE (WDT/WNT)

Like Don't move Unlike
 
3

System VIES (VAT Information Exchange System) to narzędzie umożliwiające weryfikację numerów VAT-UE w ramach Unii Europejskiej. Dostęp do systemu jest możliwy na kilka sposobów, co ułatwia podatnikom prowadzenie transakcji wewnątrzwspólnotowych oraz pomaga w unikaniu problemów związanych z nieprawidłowymi numerami VAT kontrahentów.

1. VIES

Dostęp do systemu VIES jest możliwy bezpośrednio przez stronę internetową Komisji Europejskiej. Użytkownicy mogą sprawdzać numery VAT, wprowadzając kraj i numer VAT poszukiwanego podatnika, a także własny numer VAT.

System generuje informacje takie jak:

a) Oznaczenie państwa członkowskiego,

b) Numer VAT kontrahenta,

c) Datę i godzinę zapytania,

d) Nazwę i adres kontrahenta (jeśli są dostępne),

e) Identyfikator zapytania, który służy jako dowód wykonania sprawdzenia.

2. Wniosek krajowy

Alternatywnie, podatnicy mogą wystąpić z pisemnym wnioskiem o potwierdzenie numeru VAT-UE do odpowiednich organów skarbowych, takich jak naczelnik urzędu skarbowego lub Krajowa Informacja Skarbowa (Biuro wymiany Informacji podatkowych Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu). Wniosek można złożyć listownie, mailowo, telefonicznie, a odpowiedzi można oczekiwać na piśmie lub faksie, jeśli takie wskazanie zostanie zawarte w zapytaniu.

Dane adresowe dla poszczególnych form tych czynności są następujące:

a) poczta: Biuro Wymiany Informacji Skarbowej Izby Skarbowej w Poznaniu, ul. Poznańska 46, 62-510 Konin,

b) faks: (063) 632-401-989,

c) poczta elektroniczna: numery.vat@mofnet.gov.pl,

d) infolinia Krajowej Informacji Podatkowej: z telefonu stacjonarnego: 801 055 055, z telefonu komórkowego: (22) 330 03 30.

Wniosek pisemny powinien zawierać co najmniej:

a) nazwę lub imię i nazwisko oraz adres zagranicznego kontrahenta,

b) VAT-UE zagranicznego kontrahenta,

c) nazwę lub imię i nazwisko oraz adres zainteresowanego,

d) NIP lub NIP-UE zainteresowanego podatnika,

e) określenie daty, na którą ma nastąpić potwierdzenie zidentyfikowania określonego podmiotu.

Krajowa Administracja Skarbowa opracowała wzór takiego zapytania (VAT-ID), należy jednak zastrzec, że nie jest on obowiązkowy, nie został bowiem wprowadzony rozporządzeniem.

3. Znaczenie potwierdzenia numeru VAT UE

Uzyskanie potwierdzenia numeru VAT UE przez system VIES ma kluczowe znaczenie prawne. Zgodnie z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości UE, podatnik działający w dobrej wierze i posiadający potwierdzenie ważności numeru VAT kontrahenta nie może być później kwestionowany o prawo do odliczenia VAT, nawet jeśli później okaże się, że kontrahent nie był odpowiednio zarejestrowany.

Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, gdzie prezentujemy na bieżąco aktualne i najciekawsze aspekty prawa podatkowego i nie tylko – LINK

Oraz do dołączenia do grupy dyskusyjnej na temat CITu Estońskiego, gdzie odpowiedzi udzielają specjaliści z Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT – LINK


W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty POROZMAWIAJMY O PODATKACH prosimy o kontakt z kancelaria poprzez:

  • tel.: +48 534 312 775,
  • e-mail: kancelaria@porozmawiajmyopodatkach.pl,
  • skorzystanie z formularza kontaktowego.

Administracja naszej kancelarii w sposób zindywidualizowany określi zakres merytoryczny przedstawionej sprawy oraz złoży propozycję współpracy w przedmiotowym zakresie.

Autor

Adrian Stochmal

Doradca podatkowy (numer wpisu 14817), agent celny (numer wpisu 017886), doktorant na wydziale nauk prawnych, współpracownik spółki doradztwa podatkowego Magistri Tributorum sp. z o.o., właściciel biura rachunkowego IPSO FACTO, partner w agencji celnej OCLIJ SIĘ, członek założyciel Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT, autor serii książek pt.: "Zrozumieć Estoński CIT", członek zarządu w spółce z branży energetycznej, wykładowca akademicki w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu przedmiotów w zakresie prawa celnego i podatkowego. Uczestnik projektu “Dialog z biznesem” prowadzonego przez Ministerstwo Finansów w kontekście CIT Estoński na etapie wdrażania i konsultacji ryczałtu od dochodów spółek. Absolwent studiów magisterskich na wydziale ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach w zakresie finansów i rachunkowości, studiów podyplomowych na wydziale prawa i administracji Uniwersytetu Łódzkiego w przedmiocie prawo podatkowe oraz Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu w przedmiocie agent celny. Autor blogów www.oclijsie.pl oraz www.porozmawiajmyopodatkach.pl. Trener w zakresie prawa podatkowego, celnego i rachunkowości.