1. Skład podatkowy Skład podatkowy to miejsce, w którym podmioty prowadzą działalność gospodarczą związaną z wyrobami akcyzowymi bez konieczności zapłaty akcyzy – pod warunkiem, że wyroby te znajdują się w tzw. zawieszeniu poboru akcyzy. Kto może prowadzić skład podatkowy? Tylko podmiot posiadający zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego – wydawane przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Najczęściej…
Procedura uproszczona z art. 33a ustawy o VAT
Procedura uproszczona pozwala na rozliczenie podatku VAT należnego z tytułu importu towarów bezpośrednio w deklaracji VAT, zamiast płacenia go fizycznie do urzędu celnego w momencie importu. Kto może korzystać z procedury z art. 33a VAT? Podatnik VAT czynny, który: 1. Dokonuje importu towarów, 2. Jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE, 3. Złoży wniosek do naczelnika urzędu…
Importujesz auta spoza UE? Sprawdź, jak magazyn celny może zaoszczędzić Twoje pieniądze
Sprowadzanie samochodów z USA, Korei Południowej czy Japonii to coraz częstsza praktyka wśród polskich importerów. Ale czy wiesz, że nie musisz od razu płacić akcyzy, VAT-u i cła? Rozwiązaniem, które daje czas i elastyczność, jest magazyn celny. Magazyn celny to miejsce zatwierdzone przez organy celne, w którym można przechowywać towary spoza UE bez konieczności natychmiastowego…
Stowarzyszenie Podatników Estońskiego CIT członkiem Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP
Z przyjemnością informujemy, że nasze Stowarzyszenie Podatników Estońskiego CIT zostało oficjalnie przyjęte w poczet członków Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Decyzja numer RP.22.2025.PS została podjęta w tej materii w dniu 24 kwietnia 2025 r., jako efekt naszego wniosku złożonego 14 kwietnia 2025 r., który został pozytywnie rozpatrzony przez Biuro Rzecznika MŚP. Członkostwo…
Kto ma podpisać sprawozdanie finansowe, aby skutecznie wybrać estoński CIT?
Wybór opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek (estońskiego CIT) wiąże się z koniecznością spełnienia określonych warunków formalnych. Jednym z kluczowych elementów jest terminowe sporządzenie i podpisanie sprawozdania finansowego. 1. Obowiązek sporządzenia sprawozdania finansowego – podstawa prawna Zgodnie z art. 28j ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, jednym z warunków kontynuacji opodatkowania estońskim CIT lub przystąpienia…
Jeden dzień spóźnienia może kosztować fortunę – rygorystyczne podejście fiskusa do podpisu sprawozdania finansowego
Wybór ryczałtu od dochodów spółek (estońskiego CIT) kusi przedsiębiorców uproszczonymi zasadami rozliczeń i odroczeniem opodatkowania zysków do momentu ich wypłaty. Jednak za tą atrakcyjną formą opodatkowania kryje się pułapka formalna, w którą – jak pokazują najnowsze interpretacje Krajowej Informacji Skarbowej – wpadło już wiele spółek. Mowa o terminowym sporządzeniu i podpisaniu sprawozdania finansowego. Sporządzenie i…
Sprawozdanie śródroczne a skuteczny wybór estońskiego CIT – stanowisko Ministra Finansów
Podatnicy decydujący się na opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek (estoński CIT) muszą spełnić szereg warunków formalnych, których niedopełnienie może skutkować uznaniem wyboru tej formy opodatkowania za nieskuteczny. Jednym z kluczowych obowiązków, w przypadku wyboru estońskiego CIT w trakcie roku podatkowego, jest zamknięcie ksiąg rachunkowych oraz sporządzenie sprawozdania finansowego zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości. Zgodnie…