Ile wynosi przeciętne miesięczne wynagrodzenie zleceniobiorcy w roku 2025

Jednym z kluczowych warunków skorzystania z estońskiego CIT, czyli ryczałtu od dochodów spółek, jest spełnienie wymogów dotyczących zatrudnienia i wypłaty wynagrodzeń. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie jest tutaj szczególnie istotne, ponieważ wyznacza minimalny poziom wynagrodzeń (wprawdzie nie pracowników, ale zleceniobiorców już tak), jakie muszą być wypłacane przez podatnika. Jak więc obliczyć to wynagrodzenie? Co to jest: Przeciętne…

Skutki uchybień formalnych (i nie tylko) zawiadomienia ZAW-RD – MF odpowiada na interpelację

Minister Finansów w odpowiedzi na interpelację numer 7086 dotyczącą skutków uchybień formalnych zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek pismem z dnia 16 stycznia 2025 r. znak DD8.054.12.2024 wyjaśnił, co następuje. „Zgodnie z treścią art. 28j ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT złożenie zawiadomienia ZAW-RD jest tylko jednym z warunków, których spełnienie umożliwia…

Czy estońskim CIT może być opodatkowana spółka, która ma udziały w innej spółce, ale także opodatkowanej estońskim CIT?

Estoński CIT jest rozwiązaniem umożliwiającym odroczenie opodatkowania dochodu do momentu jego faktycznej dystrybucji, na przykład w formie dywidendy. Jednakże, aby spółka mogła skorzystać z tej formy opodatkowania, musi spełniać szereg warunków określonych w przepisach ustawy o CIT, w tym nie może posiadać udziałów w innych spółkach. Zgodnie z art. 28j ust. 1 pkt 5 ustawy…