NEWSLETTER

NEWS: Stowarzyszenie Podatników Estońskiego CIT prześle wszystkim osobom zapisanych do newslettera: – dedykowaną dla podatników estońskiego CIT politykę rachunkowości, zaktualizowaną o: a) definicję wartości dodanej pod względem ekonomicznym oraz wyznaczenia dla niej progu „znikomego”, o którym mowa w art. 28j pkt 1 ust 2 lit g) ustawy CIT, b) określenie zakresu działalności oraz rozumieniu terminu…

Interpretacja ogólna Ministra Finansów z dnia 25 stycznia 2024 r. w sprawie ZAW-RD

W dniu 30 stycznia 2024 r. Minister Finansów ogłosił interpretację ogólną numer DD8.8203.1.2023 z dnia 25 stycznia 2024 r. w sprawie składania zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego. Interpretacja ogólna dotyczy prawidłowych zasad składania organom podatkowym zawiadomienia ZAW-RD o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek (czyli…

Spółka na ryczałcie zakłada spółkę cywilną

Zgodnie z art. 28j ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek (czyli estońskim CIT) może podlegać podatnik (czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna, prosta spółka akcyjna, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna), jeżeli między innymi: nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji…

Definicja małego podatnika dla estońskiego CIT

Ustawa o CIT nie czyni rozróżnienia w definiowaniu małego podatnika w zależności od tego czy podmiot ten jest opodatkowany CIT klasycznym, czy też CIT estońskim. Zatem w roku 2024 zgodnie z ustawą o CIT mały podatnik oznacza takiego podatnika CIT (tak klasycznego, jak i estońskiego), u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego…

Spółka na ryczałcie zawiera umowę o wspólne przedsięwzięcie

Zgodnie z art. 28j ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek (czyli estońskim CIT) może podlegać podatnik (czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna, prosta spółka akcyjna, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna), jeżeli między innymi: nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji…

Termin oświadczenia OSW-RD na rok 2024

Jeżeli jesteś udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej – które w roku 2024 będą opodatkowane estońskim CIT to pamiętaj, aby złożyć tej spółce oświadczenia OSW-RD. Wzór formularza OSW-RD znajdziesz tutaj: https://www.gov.pl/web/finanse/osw-rd Oświadczenie dotyczy tego w jakich podmiotach Ty jako udziałowiec, akcjonariusz lub wspólnik spółki…

Przekąski jako ukryty zysk

Jak orzekł WSA w Warszawie w (nieprawomocnym w dacie publikacji artykułu) wyroku z dnia 6 września 2023 r., sygn. akt III SA/Wa 787/23 – Poniesiony przez spółkę objętą estońskim CIT wydatek na zakup przekąsek podlega opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek w kwocie brutto, czyli cenie netto powiększonej o podatek VAT. Stan faktyczny: „Wspólnicy, dysponują kartami…

Zakup nowego, bądź używanego samochodu spoza Unii Europejskiej

Zakup samochodu spoza Unii Europejskiej zawsze będzie podlegał opodatkowaniu. Nie ma przy tym znaczenia czy samochód jest nowy, czy też używany, ani od kogo został zakupiony (od osoby prywatnej, czy też od firmy lub dealera samochodowego). Taka regulacja jest całkowicie inna, niż zakup samochodu z kraju należącego do Unii Europejskiej – tam różnicuje się to,…

Raport podatnika w e-Urzędzie Skarbowym

e-Urząd Skarbowy zawiera nową funkcjonalność – raport podatnika, który z kolei zawiera między innymi informację o wybranej przez podatnika formie opodatkowania na dany rok. Jeżeli chcesz zweryfikować jaką formę opodatkowania Twojej działalności gospodarczej na dany rok podatkowy mają odnotowane organy podatkowe sprawdź raport podatnika w e-Urzędzie Skarbowym wykonując czynności jak niżej: 1. Wejdź na stronę…

Wynagrodzenie prokurenta stanowi wedle NSA ukryte zyski  

Na kanwie postępowania w sprawie wydania interpretacji indywidualnej przed Dyrektorem Krajowej Informacji Skarbowej zadane zostało pytanie:  Czy wynagrodzenie wspólnika z tytułu pełnienia funkcji prokurenta spółki objętej estońskim CIT podlega art. 28m ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT? Wnioskodawca wskazał, że z uwagi na to, iż przychody uzyskiwane przez prokurenta nie stanowią wynagrodzeń z tytułów…

Podmioty trwale wyłączone z estońskiego CIT

Zgodnie z art. 28k ust. 1 ustawy o CIT trwale wyłączone z estońskiego CIT są podmioty niżej wymienione:  1. przedsiębiorstwa finansowe, czyli między innymi: – bank krajowy – instytucja kredytowa – spółdzielcza kasy oszczędnościowo-kredytowa – Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa – firma inwestycyjna – zarządzający alternatywną spółką inwestycyjną  – krajowy zakład ubezpieczeń – zagraniczny zakład ubezpieczeń…

Pożyczka w estońskim CIT a ukryty zysk

Zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek podlega dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków). Z kolei, zgodnie z art. 28m ust. 3 pkt 1 ustawy o CIT przez ukryte zyski, o których mowa powyżej, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub…

Termin zapłaty ryczałtu za grudzień 2023 r. albo za czwarty kwartał 2023 r.

Termin zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego za grudzień 2023 r. albo za czwarty kwartał 2023 r. przypada do dnia 22 stycznia 2024 r. (ponieważ 20 stycznia 2024 r. to sobota), tak jak w przypadku zaliczek opłacanych według skali podatkowej i podatku liniowego. W poprzednim roku termin płatności ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za grudzień 2022 r. oraz…

Odpis z rejestru fundacji rodzinnych (RFR)

Każdy kto chciałby uzyskać na potrzeby urzędu, banku czy też własne dokument z Rejestru Fundacji Rodzinnych może bezpośrednio jako wnioskodawca, bądź też za pośrednictwem pełnomocnika otrzymać od Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim stosowny odpis pełny lub aktualny, wyciąg lub zaświadczenie po złożeniu pisemnego wniosku opłaconego opłatą sądową w wysokości 20 złotych w formie znaków sądowych…

TARIC – Zintegrowana Taryfa Unii Europejskiej

TARIC jest to kompleksowa baza danych, która łączy różne aspekty polityki handlowej i rolniczej Unii Europejskiej z taryfami celnymi. Pełni kluczową rolę w handlu międzynarodowym dla krajów Unii Europejskiej. Główne aspekty TARIC: 1. Kody towarów TARIC zawiera informacje o kodach towarów zgodnych z ogólnie przyjętą nomenklaturą celną. Kody są wykorzystywane do klasyfikacji towarów w transakcjach…

Wydawanie decyzji w sprawie Wiążących Informacji Akcyzowych (WIA) w roku 2024

Od dnia 1 stycznia 2024 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące składania dokumentów w sprawach Wiążących Informacji Akcyzowych (WIA): 1. Wszystkie pisma muszą być teraz przesyłane wyłącznie poprzez konto na platformie PUESC. 2. Wyjątki od tej reguły są możliwe tylko w dwóch przypadkach: gdy PUESC jest niedostępny z powodu awarii, oraz gdy chodzi o dostarczanie próbek…

Kreator KAS wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej ORD-IN

Pamiętaj, że obecnie Krajowa Administracja Skarbowa udostępnia kreator wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej w ramach którego interaktywny formularz ułatwia wnioskodawcy sporządzenie formularza urzędowego ORD-IN. Kreator wniosku ORD-IN dostępny jest tutaj: https://ord-in.podatki.gov.pl/ Wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej interpretacje indywidualne, a także decyzje w zakresie wiążących informacji akcyzowych (WIA) oraz wiążących informacji stawkowych (WIS) można przeglądać…

Czy fundacja rodzinna może świadczyć usługę kwaterunku ze zwolnieniem od podatku CIT? 

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o fundacji rodzinnej fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą w rozumieniu art. 3 ustawy Prawo przedsiębiorców między innymi w zakresie najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie, a działalność taka jest zwolniona od podatku CIT na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25…

Sprzedaż udziałów przez fundację rodzinną może być zwolniona od podatku CIT

Na wniosek jednego z członków naszego Stowarzyszenia Podatników Estońskiego CIT Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał w dniu 21 grudnia 2023 r. znak 0111-KDIB1-2.4010.319.2023.2.DP interpretację indywidualną, w której udzielił odpowiedzi twierdzącej na pytanie: Czy fundacja rodzinna sprzedając udziały w spółce z o.o. nabyte uprzednio nieodpłatnie przez tę fundację rodzinną od jej fundatora na mocy umowy darowizny…